Türkiye'nin Dental Malzeme Deposu
Türkiye'nin Dental Malzeme Deposu
  0312 466 06 10
  0532 231 49 20
Para Birimi Seçimi

HASTA BİLGİLENDİRME


• İmplantlar gerçekte nedir ve benim için ne yararı vardır ?
İmplantlar yapay diş kökü sayılabilir ve günümüzde doğal dişlerin en iyi alternatifidir. Bunlar birçok dişin yerini alarak güvenli ve uzun süreli çözümler sunar. Bio uyumlu materyallerden yapılan implantlar, kalça implantları ya da ortepedik malzemelere benzerler ve geleneksel diş hekimliğinde kullanılan kron, köprü ya da damak protezini destekleyici tutucu işlevi görür. Birçok implant hastası sadece gülüşlerinin değil bu tedavi sayesinde görünüşlerinin ve bütün hayatlarının pozitif yönde değiştiğini söyleyeceklerdir.


Bunların yanında derhal implant tedavisini seçmenin daha birçok sebebi vardır.
İmplantlar estetik olarak dişlerinizi doğal dişleriniz görünümüne büründürür. Fonksiyonel olarak ise gerçek dişlerinizi gibi hissettirir ve görev yapar. İmplantlar ile ağrısız ve sizi diyet yapmaya zorlayan irritasyon problemi olmadan rahatça yemeniz ve çiğnemeniz sağlanır.
İmplantlar; protez yapıştırıcı kokusu ve tadından sizi kurtarır. Proteziniz implanta bağlandığı zaman yapıştırıcıya ihtiyacınız kalmaz. İmplantlar yediğiniz yemeklerden gerçek tat almanızı sağlar. Ağzınızın içerisini kaplayan plastik esaslı protezlerden sizi kurtararak doğal tat ve duyumlardan zevk almanızı sağlar. Son olarak implantlar çene kemik yapınızı koruyarak yüz şeklinizin bozulmasını engeller. Kemik yapınızı bozan kemik erimelerini azaltarak ya da engelleyerek tedavilerinden kurtarır.
 
• İmplant uygulamalarını kim yapar ?
İmplantoloji ile ilgili eğitim almış bütün diş hekimleri ve tıp hekimleri implant uygulamasını yapabilirler. İmplant iki aşamalı bir tedavi süreci gerektirir; implantın yerleştirilmesi ve kaplama diş veya protez yapılması. Bazı diş hekimleri bu işin uzmanlık gerektirdiğini protez ve cerrahi safhalarının ayrı uzman hekimler tarafından yapılması gerektiğine inanırlar. Genel düşünce ise hem cerrahi hem de restorasyonun aynı hekim tarafından aynı klinikte yapılabileceği yönündedir.
 
• İmplantlar uygulamaları başarılı mıdır ?
İmplantlar son yirmi yıl içerisinde rutin tedavi yöntemi olarak diş hekimliğinde kullanılmaktadır. Son beş yıl içerisinde ise doğru kişiler tarafından ve doğru kliniklerde yapılan (profesyonel tedavilerde uygulanan uygun medikal formdaki) dental ve ortapedik implant vakalarındaki başarı oranlarının %95’in üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
 
• İmplant tedavisi yapacak hekimin bu alanda yeterli teorik ve pratik bilgi donanımına sahip olduğunu nasıl anlayabilirim ?
Bu konuda tedavi görmüş kayıtlı hastalarla ve referans gösterilen hekimlerle görüşmenizi öneririz.
 
• Herhangi bir sertifikalı pratisyen diş hekiminin implant cerrahisi ya da protetik uygulama yapmasında kanunen bir sınırlama var mıdır ?
Hayır. Ancak, eğitim ve deneyim çok önemlidir. Diş hekiminize ya da implant tedavileri ile ilgili almış oldukları eğitim ve daha önce yapmış oldukları uygulama ve deneyimlerini sormanız önerilir. Ek olarak, kendi hekiminizin (daha önce herhangi bir implant eğitimi almamış ve implant tedavileri ile ilgili deneyimi yoksa) önerileri ve yönlendirmeleri en önemli kriterdir.
 
• İmplantların bakımını nasıl yapacağım ?
Normal rutin ev bakımı ve profosyonel düzenli bakım muayenesi gerekir. Üç dört ayda bir rutin temizleme, bakım muayenesi ve tedavi sonrası bakım yapılması gerekir. İmplantlarınızın optimal bakımı için bireysel bakım programı hazırlanacaktır.
 
• Hastane dışında özel muayenehane koşullarında implant cerrahisi yaptırmak güvenli midir ?
Birçok vakalarda evet. Güvenli olup olmayışı yapılacak operasyonun şeklide ve hastanın medikal ve anestezik ihtiyaçlarına göre değişir.
 
• Tedavi sonrası nasıl hissedeceğim ?
Bütün tedavi işlemleri tamamlanınca ve final restorasyon bitince implantlarınız size fonksiyonel ve estetik olarak doğal dişlerinizle aynı performansı sağlayacaktır.
 
• Herhangi bir implant sistemi ötekinden iyi midir ?
Evet. Size uygulanacak implantların mutlaka uluslararası kalite kontrol belge ve sertifikaları olmalı ve bu sistem bütün dünyada kabul görmelidir.
 
• İmplant tedavisi için yaşlı mıyım ?
İmplant hastaları orta yaşlı yada yetmiş ve ya seksen yaşında olgun yetişkinler olabilir. İmplant yerleştirilecek bölgede yeterli genişlikte, uzunlukta ve yoğunlukta kemiğin olması adaylarda aranan en önemli kriterdir.
 
• İmplant tedavisi sırasında dişsiz mi kalacağım ?
Asla dişsiz kalmayacaksınız. Doktorunuz tedaviniz süresince sizin doğal hissetmeniz ve görünümünüz için geçici protezler takacak ve gerekli her şeyi yapacaktır. Bundan emin olabilirsiniz.
 
• Gerçekte bu tedaviden ne beklemeliyim ?
Ne istiyorsan onu ye! İmplant birçok yiyeceği rahatlıkla yiyebileceğiniz için daha sağlıklı olmanı sağlar. Güven ile gülümseyin. Kirlenmiş yada eksik dişler görünüşünüzü bozar. İmplant destekli restorasyonlar kendinize güveninizi arttırır. İnsanlar sizden çok daha rahat ve fazla etkilenir. Kendinizi çok daha açık ve basit ifade edebilirsiniz. İmplantlar dişlerinizin stabilitesini ve retansiyonunu arttırır. İmplantlar yüz yapınızı ve estetiğini iyileştirir; ilgili kemik kaybını azaltır.
 
• İmplant tedavisi ne kadar sürer ?
İmplant üreticilerine ve bilimsel araştırma söylemlerine göre implant başlangıç tedavi süreci oldukça kısaltılmış durumdadır. Basit vakaların tedavisi her klinikte implantların yerleştirileceği bölgeye ve istenilen restorasyon tipine göre toplam tedavi ortalama 7 aylık bir süre tutar. Bu süreyi sorun yapmayın çünkü implantınız ve yeni dişleriniz size bir ömür boyu hizmet edecekler.
 
• İmplant uygulamalarında ne gibi işlemler yapılır ?
Son olarak implantlar çene kemik yapınızı koruyarak yüz şeklinizin bozulmasını engeller. Kemik yapınızı bozan kemik erimelerini azaltarak yada engelleyerek sizi estetik tedavilerden kurtarır.
 
• İmplant uygulaması ağrı verir mi ?
Genellikle rahatsızlık problem değildir. Gerçekte bir çok hastanın söylediği diş çekimi daha ağrılıdır. Doktorunuz implant yerleştirmek için değişik anestezi yöntemleri kullanacaktır ve dolayısıyla herhangi bir rahatsızlık duymayacaksınız. Uygulama kliniğinden ayrıldığınız zaman ise uygun ilaçlar verilecektir. Size diğer hastaların implant operasyonu sonrası neler hissettiklerini sormanızı öneriyoruz. Doktorunuz ve asistanları sizin rahatlamanızdan emin olmak için sürekli hizmetinizde olacaktır.
 
 
Operasyon Sonrası Neler Yapmalıyız ?
• Operasyon sonrası 2 saat bir şey yiyip içmeyiniz.
• Ağzınızı çalkalamayınız ve emip tükürmeyiniz.
• Operasyon bölgesini görebilmek için ağzınızı zorlamayınız.
• Yemek yerken operasyon bölgesini kullanmamaya özen gösteriniz.
• Aşırı sıcak yada aşırı soğuk yiyecek ve içecekler tüketmeyiniz.
• Mümkünse bir hafta süre ile sigara kullanmayınız.
• Yüzünüze dışardan 24 saat soğuk kompres uygulayınız.
• Sıcakta dolaşmayınız. Isı kaynaklarının ve klimanın yanında oturmayınız.
• Doktorunuzun önerdiği ilaçları tarif ettiği şekilde, uygun saatlerde alınız. Doktorunuzun haberi olmadan başka ilaç kullanmayınız.
• Aspirin kullanmayınız. Eğer başka bir sebeple kullanma zorunluluğunuz varsa doktorunuzu bilgilendiriniz.
• İyileşmenin düzgün olabilmesi için temizlik çok önemlidir, dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyiniz.
• İlk iki gün diş macunu kullanmadan dişlerinizi fırçalayınız.
• Operasyondan bir hafta sonra dikişlerinizi aldırmak için doktorunuza gidiniz.
• Beklenmeyen bir durumla karşılaştığınızda lütfen doktorunuzla temasa geçiniz.


Galeri
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.